[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
معرفی کانون::
اعضای کادمان::
گالری::
اخبار و رویدادها::
خدمات::
کاریابی::
فرم ها::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک

کدپستی: 13114-16846

صندوق پستی: 163-16765

موبایل:09120348601

تلفن: 02177240092 

فکس: 02177240092

پست الکترونیکی:

 afcmech@iust.ac.ir

..
:: مصاحبه بامهندس غفرانی دبیر اجرایی و مدیر عامل موسسه تحقیقاتی آزمون پردازش ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۶/۲۳ | 

  آقای مهندس غفرانی استاد روابط عمومی است. می داند با چه کسی چگونه صحبت کند. با پشتکار و مصمم پیگیر امور دبیرخانه همایش دانش آموختگان است. با خبر شدیم که مسافرت خود را به تعویق انداخته است تا کمک موثری در تشکیل کانون دانش آموختگان و جشن بزرگ مهندسان مکانیک علم و صنعت بکند. فرصتی پیش آمد تا با او به گپ و گفت بنشینیم.

  سلام و وقت بخیر قبل از آنکه صحبتمان گل کند، مختصری در ابتدا از خود بگویید.

  مهندس غفرانی:

  خوب اجازه دهید بعد از گل کردن صحبتمان، از خودم بگویم چه اشکالی دارد؟ (با خنده)

  با سلام بنده خلیل غفرانی کارشناس ارشد مهندسی مکانیک و فارغ التحصیل مکانیک علم و صنعت هستم. در حال حاضر هم مدیرعامل یک مجموعه کوچک فعال در زمینه طراحی و ساخت سامانه ها و ماشین های مخصوص بصورت Single product هستم. خدا را شکر که کارمان خیلی سخت ولی خیلی لذت بخش است.

  آقای مهندس داستان کانون دانش آموختگان از کجا شروع شد؟

  راستش را بگویم؟ هرچند که خیلی ساده باشد؟

  بله چقدر هم خوب است.

  اول داستان بر می گردد به کرکری خواندن فارغ التحصیلان دانشگاه ها برای هم. بنده عضو هیات مدیره جامعه قالبسازان ایران هستم. آنجا دوستی دارم بسیار دوست داشتنی که از فارغ التحصیلان پیش از انقلاب دانشگاه شریف هستند. چندین بار بود که از جلسات انجمن فارغ التحصیلانشریف و کیفیت و کمیت آن برایم تعریف کرده بود. این از جمله نقاطی بود که من هیچگاه نتوانسته بودم پاسخی کوبنده و متقابل برایش داشته باشم (با خنده). در دل همیشه می دانستم که در علم و صنعت نداشتن یک تشکل مردمی غیرانتفاعی و منسجم از نقاط ضعف جدی است که قابل لاپوشانی هم نیست. اگرچه در صنعت و در اغلب مراکز صنعتی کشور ردپای بچه های علم و صنعت یافت می شود، اما دوستان هم دانشگاهی تاکنون نتوانسته اند بطور منسجم در زیر یک سقف و به میل و اراده خود جمع شوند.

  گذشت تا اینکه آقای دکتر نوری به ریاست دانشکده رسید. یک روز به ایشان پیشنهاد دادم که جشنی برگزار کنیم و فارغ التحصیلان قدیمی مکانیک علم و صنعت را بعد از سال ها به دانشگاه و دانشکده دعوت کنیم. آقای دکتر نوری ضمن موافقت کلی با موضوع شروطی داشت. منجمله اینکه بتوانیم ۲۰۰-۳۰۰ نفر از بچه های قدیمی را که سالها در صنعت تجربه آموخته اند، پیدا کنیم و سنگ بنای کار را بگونه ای بچینیم که قدیمی ها مایل به حضور و مشارکت باشند. دکتر تاکید داشتند که یک جشن که دوستان هم دانشگاهی جمع شوند و شامی بخورند و دیده بوسی کنند و خاطره ای تعریف کنند و بروند و دیگر هیچ، کافی نیست. اینها از نظر ایشان خوب بود ولی کافی نبود

  آقای دکتر نوری چه می خواستند؟

  ایشان معتقد بود اگر قرار است حرکتی انجام شود، باید نگاهی بلندمدت داشته باشیم. باید جوری جلو برویم که منشاء ثمرات و خیرات یرای همگان شود.

  خوب یعنی چه؟ بیشتر توضیح می دهید؟

  ما می دانیم که بچه های مکانیک علم و صنعت در موقعیت های مختلفی در صنایع، شرکت ها، کارخانجات و نهادها مشغول به فعالیت هستند. خود بچه ها نیز به وجود این پتانسیل آگاهند. اگر دوستان زیر یک سقف جمع شوند و مساعی مشترکی را در حوزه های تخصصی با کمک هم پیگری کنند، حتما قدرت و توان قابل توجهی می تواند شکل بگیرد. تصور کنید این هم افزایی توان، به سمت کمک به اهداف علمی دانشکده مکانیک سوق پیدا کند. تجسم کنید این افراد تصمیم داشته باشند در زمینه های حرفه ای که مشغول به فعالیت اند، بتوانند با دوستان قدیم خود ارتباط کاری برقرار کنند. فکر کنید مکانیزمی وجود داشته باشد که صنعتگران مکانیک علم و صنعت را به فارغ التحصیلان جوان کنونی پیوند دهد و یا کارآفرینان و مدیران را به دانشکده پیوند دهد. همه اینها همان ثمرات و خیراتی است که تحقق آن اگرچه کار مفید و بزرگی است، اما در دسترس است. شرطی دارد و آن ایجاد سازوکاری برای هم افزایی و مشارکت افراد در ساختاری نظام مند و جمعی است.

  اگر دوستان زیر یک سقف جمع شوند و مساعی مشترکی را در حوزه های تخصصی با کمک هم پیگری کنند، حتما قدرت و توان قابل توجهی می تواند شکل بگیرد.

  بنابراین فکر می کنید اگر کانونی شکل بگیرد، می تواند هم وجهی از نوستالژی و احساسات دوستانه را در بر بگیرد و هم وجهی از فعالیت های حرفه ای در حوزه های صنعتی و دانشگاهی را پاسخگو باشد.

  قطع و یقین. وجود و استمرار کانون ثمرات اینچنینی خواهد داشت.

  آقای مهندس کار چگونه آغاز شد؟

  خیلی ساده و راحت، ما یک سوال اساسی داشتیم و آن اینکه بچه های سنوات قدیم را چگونه پیدا کنیم؟ و چقدر می توانیم در پیدا کردن آنها موفق باشیم؟ به حسب اتفاق در بعد از عید فعالیت های موسسه بنده به سبب کمبود منابع مالی کارفرماها، دچار رکود فصلی گردید. این موجب شد تصمیم بگیرم اوقات فراغت خود را اختصاص به یافتن دوستان هم دانشکده ای کنم. تلفن سه نفر را داشتیم. شروع کردیم به تماس، از هر کس سعی می کردیم تلفن کسان دیگر را بگیریم و از کسان دیگر تلفن کسانی دیگر. در کمتر از پنج روز، به ۱۵۰ تلفن و اسم رسیدیم. هر از چندی کسی پیدا می شد که تلفن دوستان غیر هم ورودی را می داد. یعنی هم به لحاظ تعداد و هم تعدد سنوات ورودی افراد حرکت خیلی محکم آغاز شد. ابتدا فکر می کردیم که پیدا کردن ۳۰۰ نفر از دوستان که ورودی سال ۷۰ به قبل باشند، خیلی شاهکار است. ظرف سه هفته ۷۰۰ نفر از دوستان هم دانشکده ای را به کمک خودشان پیدا کردیم. این موضوع هم کار را خیلی دلچسب کرد و هم ما را متوجه کرد که زیر بار سنگینی رفته ایم.

  ظرف سه هفته ۷۰۰ نفر از دوستان هم دانشکده ای را به کمک خودشان پیدا کردیم. این موضوع هم کار را خیلی دلچسب کرد و هم ما را متوجه کرد که زیر بار سنگینی رفته ایم.

  الان چند نفر در لیست دارید؟

  حدود ۹۰۰ نفر در لیست هستند. از کسانی که ورودی سال ۷۳ به قبل هستند. عدد رو به تزاید است، البته مدتی است کمی ترمز کار را کشیده ایم و الان خیلی پیگیر پیدا کردن افراد جدید نیستیم.

  چرا پیگیری را کم کرده اید؟

  هر یک نفر که به لیست افزوده می شود، به همان نسبت مسوولیت ما افزایش می یابد. ما اراده کرده ایم که یک جشن خوب برگزار کنیم. باید بتوانیم همایشی را با حضور افراد زیاد مدیریت کنیم. تامین منابع مالی مهمترین دغدغه کنونی ماست. لیست حتما از مرز ۱۰۰۰ نفر بزودی عبور می کند، آنگاه شما در نظر بگیرید فقط یک برنامه یک روزه بخواهید در خور شان نیمی از این جمعیت ترتیب دهید، حجم کار فوق العاده سنگین است.

  تامین منابع مالی مهمترین دغدغه کنونی ماست.

  پس دیگر نمی خواهید تعداد افراد بیشتری را در لیست وارد کنید؟

  ما می خواهیم تک تک بچه های مکانیک علم و صنعت را پیدا کنیم و دعوت کنیم و در یک جشن بزرگ همه را دور هم جمع کنیم و آن جشن را مقدمه ای بر تشکیل کانون دانش آموختگان و اساتید مکانیک علم و صنعت قرار دهیم. اما تا اطمینان های کافی را برای اداره مالی همایش از افراد و شرکت های علاقمند نگیریم، نمی توانیم ورودی های بالاتر از ۷۳ را به لیست اضافه کنیم. و نمی توانیم چندان علاقه ای به بزرگ کردن لیستمان داشته باشیم.

  جشن چگونه برگزار خواهد شد؟

  همانطور که گفتم، ریاست محترم دانشکده اصرار دارند که کار استمرار داشته باشد و در گذر زمان حرکت ما فراموش نگردد. بعد از عید با توجه به لیست افراد و بر اساس شناخت مقدماتی که از دوستان خود یافته بودیم، کسانی را دعوت کردیم تا در جلساتی گرد آیند، نظرات خود را ارایه دهند و در نهایت آیین نامه ای برای کانون دانش آموختگان و اساتید تدوین شود. با حضور این افراد خط و ربط کلی کار با کمک آنها تنظیم گردید.

  در حقیقت هیات موسسین تشکیل گردید؟

  بله و چندین جلسه خوب هم تاکنون تشکیل شده است.

  معیار در انتخاب اعضا هیات موسسین چه بوده است؟

  تاکید بر این بود که از سنوات مختلف کسانی را دعوت کنیم. طبیعتا شناخت چندانی از دوستان نداشتیم اما چاره ای نبود. کار باید از جایی آغاز می گردید. اولین جلسه هیات موسسین با دعوت از ۱۵ نفر کلید خورد که ۱۱ نفر از دوستان تشریف آوردند. بنده شخصا بسیار خوشحالم که علی رغم عدم شناخت کافی، اکنون که با شما صحبت می کنم، از انتخاب های انجام شده راضی هستیم. افرادی دوست داشتنی در کنار دانشکده قرار گرفته اند و هیات موسسین کانون را به کمک و همت آنها تشکیل داده ایم. پیش نویس آیین نامه جهت تصویب در مجمع عمومی توسط این دوستان تنظیم شده است. کمیته اجرایی برای پیگیری و مدیریت فعالیت های مرتبط با جشن و اولین مجمع عمومی کانون تشکیل گردیده است.

  زمان جشن آیا تعیین شده است؟

  بله. ۸ مهرماه مورد تصویب هیات موسسین قرار گرفته است.

  به لحاظ حقوقی در مورد کانون چه پیش بینی هایی شده است؟

  کانون دانش آموختگان و اساتید مکانیک علم و صنعت، انشااله در ذیل انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه علم و صنعت ایران تشکیل خواهد شد و با تصویب آیین نامه آن در مجمع عمومی در ۸ مهرماه رسمیت می یابد. این کانون بصورت غیرانتفاعی بوده و صرفا در چارچوب دلبستگی های حرفه ای و دانشگاهی فعالیت خواهد کرد.

 

  مسایل حاشیه ای در چنین تشکل هایی براحتی وارد می شوند….

  نقطه اشتراک همه ما این است که بر صندلی های دانشکده مکانیک سالها نشسته ایم و اکنون همه ما مهندس مکانیک هستیم. حواشی سم مهلکی برای پا گرفتن و رشد این تازه نهال است همه باید مراقب باشند که لباسی غیر از لباس دانش آموختگان و مهندسین مکانیک علم و صنعتی بر تن نداشته باشیم

  آقای مهندس برخورد دوستان قدیمی با برگزاری یک همایش اینچنینی چگونه بوده است؟

  قطعا غیر قابل انتظار برای ما بود. ما چگونه ۹۰۰ نفر را یافته ایم؟ فقط با انگیزه، اعتماد و علاقه ای که خود دوستان داشتند. اگر علاقه نداشتند مگر می شود این اطلاعات را پیدا کرد؟ دوستان اکثرا خودشان این خلا را درک کرده اند، اینکه باید یک سقفی برای دورهم جمع شدن دوستان قدیمی بوجود بیاید و این موجب شد که اکثر دوستان مشتاقانه با موضوع برخورد کنند.

 

  نقطه اشتراک همه ما این است که بر صندلی های دانشکده مکانیک سالها نشسته ایم و اکنون همه ما مهندس مکانیک هستیم.

  دوستان اکثرا خودشان این خلا را درک کرده اند، اینکه باید یک سقفی برای دورهم جمع شدن دوستان قدیمی بوجود بیاید و این موجب شد که اکثر دوستان مشتاقانه با موضوع برخورد کنند.

  تهیه و تنظیم: پریا سادات حسینی

 

 

دفعات مشاهده: 1191 بار   |   دفعات چاپ: 476 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 3647