[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
معرفی کانون::
اعضای کادمان::
گالری::
اخبار و رویدادها::
خدمات::
کاریابی::
فرم ها::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک

کدپستی: 13114-16846

صندوق پستی: 163-16765

موبایل:09120348601

تلفن: 02177240092 

فکس: 02177240092

پست الکترونیکی:

 afcmech@iust.ac.ir

..
:: مصاحبه با جناب مهندس اصغر حاج سقطی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۷/۵ | 

  جناب مهندس اصغر حاج سقطی را کسی در دانشکده مهندسی مکانیک نیست که اسمش را نشنیده باشد. او بی تردید یکی از با سابقه ترین افراد حاضر در دانشگاه علم و صنعت می باشد و میتوان او را شناسنامه دنشگاه دانست.

  خیلی با طمأنینه و آرامش خاصی از خودش سخن میگوید و تعصب خاصی نسبت به موضوع مورد علاقه اش، انرژی خورشیدی ، دارد.

  با سلام و تشکر از وقتی که گذاشتید، لطفا خودتان را مختصرا معرفی نمایید.

  بنده اصغر حاج سقطی ورودی 40 دانشگاه علم و صنعت میباشم و در سال 45 از دانشگاه فارغ اتحصیل شدم.

  از خودتان برایمان بگویید.چگونه شد که متوجه شدید که به مهندسی مکانیک علاقه زیادی دارید و به دنبالش رفتید؟

  من از ابتدا هم علاقه زیادی به کارهای فنی داشتم و به همین دلیل به هنرستان رفتم و به کارهای فلزکاری، سوهان کاری، جوشکاری، چرخ دنده تراشی، آهنگری و تراشکاری به مدت 6 سال مشغول بودم.در هنرستان حساب فنی (محاسبات) و کار عملی (کارگاه) دو رکن اساسی محسوب میشوند.البته من همیشه عاشق کارم بودم و این عشق به معنای دوست داشتن واقعی می باشد نه چیز دیگری.در کارگاهی که مشغول به فعالیت بودیم مسئولان شان در کارها سختگیر بودند به طوریکه اگر قطعه ها را گونیا میگذاشتند و در صورت یک خطای خیلی کوچک ما مجبور به ساخت دوباره قطعه می شدیم. هنرستان را پس از 6 سال تمام کردیم و در این مدت نیز تجربه خوبی کسب کردیم.

  پس از دوره هنرستان به چه کاری مشغول شدید؟

  یک روز در روزنامه چشمم به آگهی خورد که نوشته شده بود هنرسرای عالی افرادی را برای تحصیل و تدریس استخدام میکند و به 13 هنرآموز احتیاج دارد.من نیز برای مصاحبه نزد رییس هنرسرا عالی رفتم و پس از قبول شدن در مصاحبه قرار بر این شد که به دانش آموزان کارهای آزمایشگاهی و نقشه کشی آموزش بدهم و هم اینکه یک دوره کارآموزی را قبل از شروع این کار بگذرانم. بعد از دوسال کارآموزی که کارهای ورق کاری و جوشکاری انجام میدادم در هنرسراعالی با حقوق 300 تومن به مدت دوسال کار کردم.همزمان با عوض شدن وزیر،تعهدات متقابل ما و هنرسرا عوض شد و فقط حق ادامه تحصیل را به ما دادند. به کمک یکی از دوستان توانستیم که کارگاه و آزمایشگاه را به مسئول پلی تکنیک بدهیم و در عوض ما نیز وسایل خودمان را به نارمک (دانشگاه علم و صنعت ) منتقل کنیم. فعالیت های عمده آن زمان دانشگاه برق، ساختمان، تراشکاری، موتورهای احتراقی، تاسیسات، درودگری، ریخته گری بود و خود ساختمان از دو سری کلاس تشکیل شده بود که در حال حاضر تبدیل به آزمایشگاه ها و معماری شده است.همه کارگاه های الان سوله بودند و تراشکاری الان دانشگاه مجموعه کارگاه های هنرستان بود.

  پس قبل از اینکه دانشگاه علم و صنعت شکل بگیرد هنرسرای عالی در آن حضور داشت.

  دقیقا، در سال 42 اسم هنرسرای عالی به دلیل اینکه هنرجو ها به جای اینکه معلم بشوند جذب شرکت ها می شدند تبدیل به دانش سرای عالی شد. پس از اینکه هویدا به نخست وزیری منصوب شد،هنرسرای عالی را با نام دانتشکده علم و صنعت تغییر داد که در سال 54 پس از اضافه شدن رشته های ادبیات، ریاضی، فیزیک و زبان دانشکده علم و صنعت به دانشگاه علم و صنعت تغییر نام داد.

  هنگامیکه که وارد دانشگاه علم و صنعت شدید تدریس در کارگاه ها را رها کردید؟

  به هیچ وجه! پس از شکل گرفتن کنکور دوره شبانه هنرسرای عالی، من نفر سوم در آزمون شدم و موفق به ادامه تحصیل در دانشگاه شدم. تمام زمان آن دوره من صرف تدریس و تحصیل در علم و صنعت شد، به طوریکه از ساعت 8 الی 12 تدریس و یک ساعت استراحت و سپس از ساعت 1 الی 5مجددا تدریس را در کارگاه ها داشتم و ساعت 5 نیز کلاس های شبانه من شروع میشدند. در سال 45 موفق به گرفتن لیسانس از هنرسرای عالی شدم.

  گروه های مکانیک از 5 گروه تاسیسات حرارتی، ماشین حرارتی، مکانیک ماشین ها، هوا و فضا و ترافیک تشکیل میشد. در سال 54 نیز تصمیم گرفته شد که تحصیلات برای بالا بردن سطح دانشگاه باید ادامه یابد.

  در زمان انقلاب فرهنگی فضای علمی دانشگاه آیا عوض شد؟

  من و دیگر همکاران در زمان انقلاب فرهنگی خیلی فعال بودیم. به طور مثال پس از اینکه مرحوم مهندس نوربخش که فوق لیسانس air condition خوانده بود، از آمریکا به دانشگاه علم و صنعت آمد و از اینکه ما تحصیلات ورق کاری خود را ادامه نمیدهیم متعجب شد و مراحل توسعه این رشته را برایمان توضیح داد. این امر سبب شد تا به کمک ایشان در سال 42 برای اولین بار تاسیسات گرما حرارتی و برودتی (تاسیسات تهویه مطبوع) تشکیل دادیم.

  در زمان انقلاب فرهنگی تصمیم گرفته شد که مکانیک محدود به دو گرایش حرارت و سیالات و طراحی جامدات گردد که این کار باعث میشد که تلاش های من و جناب مهندس نور بخش بی ثمر شود. من به یاد دارم که نیاز مملکت آن زمان ما تاسیسات مخصوصا در خانه بود و میدانستم که حرارت و سیالات به تنهایی جوابگوی این مشکل نمیتوانند باشند.

  پس از پیگیری های زیاد قرار بر این شد که ما برای کاردانی برنامه ریزی کنیم و از طرف دیگر طراحی جامدات و حرارت و سیالات نیز بر عهده آنها قرار بگیرد.در اصل آنها مهندس و ما تکنسین تحویل جامعه بدهیم.ما هم چون چاره ای جز قبول کردن این شرایط نداشتیم برنامه های خود را برای کاردانی تنظیم و اجرا کردیم.در آخر نیز تکنسین های ما بعد از فارغ اتحصیلی خیلی خوب نشان دادند اما فارغ اتحصیلان طراحی جامدات انتظارات را برآورده نکردند و به همین دلیل کارشناسی تاسیسات مجددا به سپردند.به مدت 5 سال مدیر گروه گرایش تاسیسات بودم.

  جناب مهندس حاج سقطی ،من هنوز تصویر مصاحبه با شما که در مورد اولین خانه خورشیدی که بنا کردید به یاد دارم. برایمان از افتخاری که کسب کردید توضیح دهید.

  در سال 72 انجمن انرژی خورشیدی ایران را تشکیل دادیم و تا به امروز نیز پا برجا نگه داشتیم.در این مدت نیز همیشه عضو هیئت مدیره بودم و هم اکنون نیز نایب رییس انجمن هستم.سال 72 مسئول انرژی فسیلی هم بودم.رییس دانشگاه نیز پیشنهاد انرژی خورشیدی را به من داد و برای آمادگی چند ماهی در اشتوتگارد آلمان آموزش دیدم.سال 72 شروع به ساختن خانه به کمک مهندسی رفیعی کردیم. من طراحی تاسیسات و جناب مهندس رفیعی طراحی معماری بر عهده داشتند.در اردیبهشت سال 77 از ساختمان انرژی خورشیدی با حضور خانم ابتکار، وزیر محیط زیست وقت، افتتاح شد.در آخر به خاطر مهندسی فوق العاده ای نظیر کاهش 90 درصد انرژی سوختی و صرفه جویی 50 درصد مصرف انرژی به وسیله عایق کاری ما را تحسین کردند.

  خیلی ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید،به عنوان سخن پایانی چه مطلبی را مدنظر دارید؟

  مطلب خاصی مدنظر نیست، فقط از تشکیل کانون دانش آموختگان بسیار خوشحالم و دیدن دانشجویانم مرا شادمان خواهد کرد.

 

دفعات مشاهده: 1155 بار   |   دفعات چاپ: 386 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.16 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 3647